Osm způsobů myšlení, které nám mohou zbytečně komplikovat život
Rodinná poradnaNíže uvedený text je parafrází z knihy 6 dovedností pro zvládání nálady, kterou napsali autoři Matthew McKay Ph.D., Martha Davis Ph.D. a Patrick Fanning. Knihu v českém překladu vydalo nakladatelství Portál v roce 2024
Osm způsobů myšlení, které nám mohou zbytečně komplikovat život
1. Filtrování: Soustředíme se jen na jednu část celé situace. Například na úžasném večírku nám někdo odpoví podrážděně na pozdrav, a my přemýšlíme, co jsme udělali špatně. Neuvědomíme si, že ten člověk mohl mít jen špatný den.
2. Černobílé myšlení: Vidíme věci jen jako dobré nebo špatné, bez střední cesty. Například, když máme nějaký problém, často si myslíme, že jsme úplně selhali, i když to není pravda.
3. Přílišné zobecňování: Z jedné špatné zkušenosti uděláme závěr, že se to bude dít vždycky. Třeba po jednom špatném zážitku na dovolené si řekneme, že už nikdy nikam nepojedeme.
4. Čtení myšlenek: Myslíme si, že víme, co si druzí myslí nebo jak budou reagovat, i když to nemáme potvrzené. Promítáme do ostatních své vlastní myšlenky.
5. Katastrofizování: Představujeme si ten nejhorší možný scénář. Třeba z kousnutí od hmyzu si uděláme představu, že máme doma škůdce, a hned malujeme černé scénáře.
6. Zveličování: Z malého problému děláme velký. Například si najdeme malou pihu a hned se obáváme, že jde o nebezpečnou nemoc.
7. Personalizace: Porovnáváme se s ostatními, často v náš neprospěch. Říkáme si, že dopadneme špatně, když uvidíme, že se někomu něco nepovedlo.
8. „Měl bych“ a „Kdyby“: Neustále si říkáme, co bychom měli udělat, nebo co by se stalo, kdyby věci dopadly jinak. To vede k frustraci a sebeobviňování.